Morfološke osobine dunje
Dunja spada u listopadni žbun ili nisko drvo, visoko do 8 m. Dunja ima relativno kratko stablo sa krivim granama. Grančice su sivozelene boje i gusto maljave. Dunja ima naizmenično raspoređene listove, po obliku jajasto i široko eliptični, celi po obodu, na vrhu tupi, dok su mladi prekriveni su belim dlakama, koje na licu iščezavaju a na naličiju ostaju do jeseni. Cvetovi su najčešće pojedinačni, krupni, beli ili bledocrvenkasti. Plod dunje je pomum sa zaostalom čašicom okruglastog ili kruškastog oblika, žut, maljav i veoma mirišljav.
Nalazište dunje i upotreba
Dunja se pre svega puno gaji, a samoniklo se može naći u dolinama reka, dunji odgovaraju vlažna staništa a posebno uslovi polusenke. U srbiji Pančić navodi da se dunja nalazi i u brdima kao poludivlja vrsta.
Lekovita svojstva dunje
Od dunje se koristi plod dunje (Cydonia fructus), seme dunje (Cydonia semen) i list dunje (Cydonia folium). Plod dunje se bere kad je zreo u jesen. Seme se vadi iz plodova, prilikom njihove upotrebe u domaćinstvu ili ostaje pri čišćenju dunja za industrijsku preradu. List dunje se bere za vreme i posle cvetanja biljke.
U plodu se nalazi 5-12% šećera, organskih kiselina (jabučne, limunske), protopektina (naročito u nedozrelim plodovima), tanina, vitamina C. Seme sadrži u ljusci i do 20%sluzi, u listu dunje ima najviše tanina i bojenih materija.
Dunja leči anemiju
Najvažniji sastojak ovog lekovitog voća je vitamin C, koji ima ključnu ulogu za fizičko i mentalno zdravlje. Vitamin C je snažan antioksidans i ne dopušta nezasićenim mastima da stvore slobodne radikale. Dunja sadrži dosta pektina, koji povoljno deluje na krvni sistem, pomaže u snižavanju krvnog pritiska i pruža zaštitu od radioaktivnog zračenja. U 100 g dunje ima 57 kcal.
Ovo blagotvorno voće poboljšava varenje, leči anemiju i koristi se kao dodatak kozmetičkim preparatima. Kuvani plod dunje koristi se protiv upale želudačne i crevne sluzokože. Dunja se upotrebljava i za lečenje sluzokože ždrela, krajnika, disajnih puteva, kao i za ublažavanje proliva. Smatra se da reguliše obilne menstruacije. Dunju je dobro jesti na prazan stomak.
Semenke i listovi dunje
Osim ploda, lekovita svojstva imaju i semenke i listovi dunje. Semenke dunje sadrže amigdalin ili vitamin B17, koji ima antikancerogeno dejstvo. Takođe, semenke obiluju taninom, šećerima, pektinom, jabučnom kiselinom, emulzinom i protidom. Čaj od dunjinih semenki leči nesanicu, ublažava napetost i otklanja neprijatan zadah, dok sluz od semenki leči opekotine i rane.
Nekoliko semenki dunje potopljenih u vodu, veoma brzo će stvoriti sluzavu tečnost, koja je dobar narodni lek protiv kašlja i upala disajnih organa.
Čaj od listova dunje se odličan prirodan lek za zaustavljanje proliva. Pripremite čaj tako što ćete jednu kašiku osušenih listova dunje preliti sa šoljom ključale vode. Ostavite da odstoji 30 minuta, pa procedite. Pijte topao čaj.
Telefon za naručivanje SRB: 062/214-898 ili 062 214-819 ili 011/3806-281 ili 011/4232-640
E mail za naručivanje: [email protected]
PRODAJNO MESTO:
BILJNA APOTEKA MEDIFLORA, Bulevar Kralja Aleksandra 228, 11000 Beograd, Srbija, Telefon/faks: 381 11 380 62 81, 381 62 214 898
BILJNA APOTEKA MEDIFLORA, Vojvode Stepe 112, 11000 Beograd, Srbija, Telefon/faks: 381 11 423 26 40, 381 62 214 819
email: [email protected]
U apoteci vas očekuje mlada, raspoložena i ljubazna ekipa dipl. farmaceuta, farmaceutskih tehničara i lekara koji će vam u svako doba pružiti stručni savet i kvalitetnu uslugu.